TOP SECRET Techmania Plzeň / 30.05. 2011

Ve dnech 26. a 27. května se žáci 4. a 5.C vydali na dvoudenní exkurzi do Plzně. Dlouhá cesta vlakem byla jedním z nejlepších zážitků, rozhodně však nepředčila předem naplánovaný program. Ve čtvrtek jsme navštívili historické centrum Plzně. Naší hlavní zastávkou bylo pivovarské muzeum (www.prazdrojvisit.cz)a věž na kostele svatého Bartoloměje. Druhý den jsme strávili v centru Techmania (www.techmania.cz) na programu Top Secret - Staň se špionem! Žáci si zde vyzkoušeli schopnosti tajných agentů. Na simulátorech si otestovali sledování na kamerovém systému, detektor kovu na letišti, odposlechy, šifrování, porovnávání otisků prstů či stopy a dezén pneumatik. Nechyběl ani rozbor balistických střel. K dispozici byla i spousta dalších atrakcí, např: počítačové maskování, exponát Entropa, základní fyzikálně-optické pokusy či prohlídka vlakových souprav. Někteří zájemci využili i program "Mátoháček", který se zaměřoval na hlavolamy a stavebnice. Poslední třešinkou na dortu byly pokusy s generátorem pod vedením zkušeného lektora. Celé dva dny byly úžasně odpočinkové a příjemné....a to jak pro děti, tak pro pedagogy. BONUS PRO ÚČASTNÍKY! Pakliže jste na exkurzi dávali pozor, jistě dokážete správně odpovědět na tyto zapeklité otázky: 1) Jakou lidovou píseň můžeme slyšet jako znělku na plzeňském vlakovém nádraží? 2) Jak se jmenuje řeka, která protéká centrem Plzně? 3) Vzpomeneš si na název stromu na nábřeží řeky naproti Západočeskému muzeu? 4) Která významná česká osobnost studovala na plzeňském gymnáziu? 5) Které jméno českého dramatika nese divadlo v Plzni? 6) Kolikátá na světě, co do velikosti, je synagoga v Plzni? 7) Jaký zajímavý strom roste poblíž plzeňského gymnázia? 8) Jak se jmenoval oddíl vodních skautů, který nám pronajal svou klubovnu v přístavu Oklahoma? 9) Jak vysoká je věž kostela svatého Bartoloměje? 10) V jakém uměleckém slohu je vystavěna plzeňská radnice? 11) Co je to parkán? 12) Jak hluboká je pivovarská studna? 13) Jakou značku vlastní pivovar v Plzni? 14) Co se vyrábí v závodě Škoda Plzeň? 15) V jakém uměleckém slohu je vystavěno vlakové nádraží v Plzni? A na závěr jeden BONUS: Podle koho je pojmenován generátor, který nám byl představen v centru Techmania? Znáš všechny odpovědi? Neváhej a přijď si pro odměnu!