ZDAŘ BŮH - OSTRAVO! / 8.06. 2011

Měsíc květen a červen se v našem projektu nesl ve znamení exkurzí. Ta poslední byla určena třem nejmladším ročníkům a jejím cílem byla Ostrava. Severomoravskou metropoli jsme navštívili 6.6. v době, kdy tamější zaměstnanci dopravního podniku vešli do stávky. Ani to nás však nezaskočilo a projezdili jsme Ostravu křížem krážem. Své putování jsme začali v Klubu Amos - centru pro rodinu, kde jsme navštívili hned dvě interaktivní expozice. Tou první byla výstava Doba měst a hradů, kde jsme si vyzkoušeli středověké zbraně, vyrobili si pečeť, vytvořili vitráž, naučili se středověké písmo, rozeznávali jsme pradávná povolání, koření či erby a zahráli si vrhcáby. V druhé části nazvané O zvuku a lidech nás čekalo objevování fyzikálních zákonitostí šíření a vzniku zvuku. Obě expozice jsme si náramně užili a nic nám nebránilo v tom, vydat se na druhou stranu Ostravy za prohlídkou hornického muzea dolu Landek. Největšími atrakcemi pod havířským heslem "JEDNOU NAHOŘE - JEDNOU (v) DOLE" pro nás bylo fárání do dolu, poznání dobývání uhlí v minulosti i v současnosti, seznámení se s razící, dobývací a důlní záchranářskou technikou, s dýchacími přístroji či se záchranářskou a potápěčskou výbavou. Odvážní měli možnost vyzkoušet si práci záchranářů v záchranářském trenažeru zvaném dýmnice. Některá další zajímavá místa (jako třeba řetízkové šatny) však zůstala mnohým z nás skryta. Proto pokud nevíte, kam vyrazit o prázdninách, určitě doporučujeme www.landekpark.cz Tradiční návrat vlakem byl už jen třešinkou na dortu skvěle vydařeného výletu.